Besøg i Nepal

Besøg i Nepal

Pia Lund Poulsen, som er aktivitetsleder for netværksfamilier i Røde Kors Rødovre, har i maj måned 2016 været på en studierejse i Nepal udsendt af Røde Kors.

 

Pia skriver om sin tur:

I april og maj 2015 blev Nepal ramt af to store jordskælv. 9000 mennesker mistede livet og mere end 630.000 blev hjemløse.


Et år efter – maj 2016 – var jeg på studierejse i Nepal som frivillig for Røde Kors. Jeg var rundt i landet og opleve hvordan Røde Kors arbejder med forebyggelse og genopbygning af skoler efter katastrofen.

 

Jeg fik en utrolig varm modtagelse af den nepalesiske befolkning. Det var en fantastisk oplevelse, at få indsigt i hvordan Røde Kors arbejder med at uddanne befolkningen, så de nu er langt bedre rustet, hvis et nyt jordskælv rammer landet.

 

Jeg tager ud og holder foredrag om Nepal efter jordskælvet og kan bookes gennem Røde Kors eller  kontaktes direkte på 60139865.

Pia og børnene på broen:

Pia med børn på bro 1.3 - 300-200

Pia på besøg i Lapsibot:

Pia besøg i Lapsibot - 300-200

Dreng med opvask:

Dreng med opvask-300-200